Fotowoltaika to jedna z dziedzin nauki oraz techniki, która zajmuje się wykorzystywaniem światła Słońca do produkcji energii elektrycznej, co prościej mówiąc oznacza wytwarzanie energii elektrycznej z promieni UV po przez wykorzystanie przy tym zjawiska fotowoltaicznego. Choć małą przeszkodą są koszty, ponieważ są dość wysokie, fotowoltaika to coraz szerzej stosowana ,metoda głównie ze względów wymiaru ekologicznego, co idzie w parze z ekonomicznym. Ma również duże znaczenie ze względu praktycznego, ponieważ jest to energia, która jest dostępna wszędzie.

Jednym z najważniejszych surowców wykorzystywanym przy produkcji ogniw fotowoltaicznych jest krystaliczny wafel krzemowy. Z pojedynczego ogniwa można pozyskać moc o wartości 1-7 W. Ze względu na bardzo wysoką odporność mogą być wykorzystywane między innymi do sprzętów astronomicznych. Ich głównymi zaletami są: bezobsługowość – nie potrzebują człowieka do kontynuowania swojej pracy, długa żywotność – może dochodzić nawet do 25 lat.

Ich zastosowanie można spotkać jako źródła zasilania samodzielnych urządzeń. Do tego typu możemy zaliczyć : światła drogowe, boje sygnalizacyjne. Zastosowane w elektronice użytkowej równie dobrze spełniają swoje zadania. Lampy ogrodowe, różne kalkulatory czy oświetlone znaki drogowe też zostały stworzone z ogniw fotowoltaicznych. Technika ta odnalazła również swoje miejsce w zasilaniu do układów stacji mierniczych ropy naftowej lub gazu ziemnego.

Elektrownie słoneczne również zastosowały ją do produkcji prądu elektrycznego. Coraz większa liczba domowych gospodarstw decyduje się na zakup takich ogniw. Na świecie zamontowano 1580 MW fotowoltaicznych paneli – ich łączna moc to 6890 MW. Niemcy, którzy są liderem w tej dziedzinie posiadają ogromną ilość tych paneli, których łączna moc wynosi 32380 MW. Bardzo szybki postęp technologiczny pozwala na rozwijanie naszej wiedzy na temat fotowoltaiki. Przypuszcza się, że w niedalekiej przyszłości będzie ona główną metodą pozyskiwania energii elektrycznej.