Stopy aluminium są jednym z najczęściej i najchętniej stosowanych materiałów w branży budowlanej. Doceniane są ich właściwości, takie jak duża wytrzymałość konstrukcyjna, odporność na korozje nawet w trudnych warunkach atmosferycznych czy środowiskowych, niska waga oraz dobra przewodność zarówno elektryczna, jak i cieplna.

Jakie stopy aluminium się stosuje

Samo aluminium jest pierwiastkiem zbyt plastycznym, dlatego do wykorzystania użytkowego stapia się go z innymi pierwiastkami, między innymi:

  • miedzią,
  • manganem,
  • magnezem,
  • krzemem,
  • niklem.

Tworzy się stopy odlewnicze lub przeznaczone do przeróbki plastycznej. Te pierwsze charakteryzują się tym, że można z nich odlewać w specjalnie przygotowanych formach dowolne w zasadzie kształty, nawet niezwykle skomplikowane, często z pamięcią kształtu.

Zastosowanie blach aluminiowych w branży budowlanej

Jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów w tej branży są blachy aluminiowe. Stosuje się je na przykład na dachach. Dzięki temu, że są lekkie, nie obciążają konstrukcji. Spotyka się ich różne rodzaje np. blachy trapezowe, płaskie, ale też w postaci blachodachówki.

Innym zastosowaniem są panele naścienne, wykorzystywane zarówno na elewację zewnętrzną, jak i wewnętrzną, np. jako wykończenie kuchni.

Często stosuje się także blachy aluminiowe ryflowane. Buduje się z nich elementy nośne, panele naścienne, jak również stopnie i podesty, które mają właściwości antypoślizgowe. Dzieje się tak za sprawą specjalnej faktury.

Inne wyroby aluminiowe w budownictwie

Ze stóp aluminium wytwarzane są różnego rodzaju profile, między innymi okien i drzwi. Tworzy się także materiały wykończeniowe, np. żaluzje, dekoracyjne sufity i instalacje.

Ogromną zaletą profili aluminiowych jest to, że można z nich uzyskiwać dowolne kształty, które albo się odlewa, albo odpowiednio kształtuje, zwykle po podgrzaniu materiału.

Jest to także materiał lubiany przez architektów, dlatego w nowoczesnym budownictwie można go spotkać także w postaci elementów dekoracyjnych. (więcej znajdziesz u nas: http://impressmetal.pl/blachy-aluminiowe.php)