Do dziedziny techniki jak i nauki o przetwarzaniu światła słonecznego na energię elektryczną możemy nazwać fotowoltaikę. Oznacza to przetwarzanie promieni słonecznych na prąd elektryczny z zastosowaniem zjawiska fotowoltaicznego.

Małą przeszkodą są koszty – dość wysokie. Jednak mimo to jest ona obecnie coraz szerzej stosowaną techniką, szczególnie ze względów ekologicznych jak i co idzie z tym w parze ekonomicznych. Jest ona również praktyczna, bo dostępna niemalże wszędzie. Najważniejszym surowcem potrzebnym do produkcji ogniw w fotowoltaice jest wafel krzemowy.

Jaka moc z jednego ogniwa

Moc o wartości 6,97 W możemy pozyskać z jednego ogniwa. Dzięki niezwykłym właściwościom jakimi są np. bardzo duża odporność mogą być wykorzystywane w astronomii. Bezobsługowość czy długa żywotność to kolejne pozytywne strony tej techniki. Mogą one przetrwać nawet do 25 lat. Z ich wykorzystaniem spotykamy się w wielu dziedzinach : źródła zasilania samodzielnych urządzeń, boje sygnalizacyjne, światłą drogowe.

Ogniwa fotowoltaiczne w lampach ogrodowych

Niektóre z nich posiadają tylko w małym stopniu wbudowane ogniwa fotowoltaiczne jest to tzw. elektronika użytkowa. Należą do niej lampy ogrodowe, różne typy kalkulatorów, oświetlone znaki drogowe. Tą technikę wykorzystano również w zasilaniu układów stacji pomiarowych ropy naftowej oraz gazu ziemnego.

Do produkcji energii również elektrownie słoneczne zastosowały panele fotowoltaiczne. Znaczna ilość gospodarstw domowych zdecydowała się na zakup tego typu ogniw. W roku 2006 technika ta osiągnęła nabywały postęp w swojej produkcji. Dużym przełomem fotowoltaiki był rok 2006.

Panele fotowoltaiczne na Świecie

Na całym globie zostało zamontowanych około 1580 MW paneli fotowoltaicznych. Łączna ich moc osiągnęła 6890 MW. Liderem tej dziedziny są Niemcy, które zdecydowały się na zakup paneli o łącznej mocy wynoszącej 32380 MW. Bardzo szybki rowkuj w tej dziedzinie pozwala na wprowadzenie większej ekologii.

Dzięki odnawialnym źródłom energii z jakiej jest pozyskiwany prąd elektryczny możemy zadbać o naszą planetę. Przypuszcza się, że niebawem będzie ona powszechnie stosowaną techniką.