Jednym z kamieni, które uchodzą za najbardziej wyrafinowane i będący z pewnością jednym z najbardziej charakterystycznych jest trawertyn. Płytki wykonane z tego kamienia są bardzo popularnym rozwiązaniem we Włoszech, gdzie często znajduje on zastosowanie jako posadzka bądź jako okładzina ścienna.

Również w najbardziej eleganckich hotelach czy stylowych restauracjach na najwyższym poziomie można odnaleźć jako element wykończeniowy właśnie trawertyn. Cena płyty wykonanej z tego szlachetnego kamienia balansuje w okolicach 350 zł za metr kw. Najczęściej materiał ten sprowadzany jest z krajów, w których zastosowanie płytek trawertynowych jest najbardziej popularne, czyli Włoszech bądź Hiszpanii.

Naturalne występowanie trawertynu

W naturalnej postaci trawertyn występuje w środowisku jako skała osadowa, którą można spotkać szczególnie w pobliżu gorących źródeł. Jest tak dlatego, że ten kamień naturalny powstaje w wyniku reakcji wytrącania węglanu wapnia, kiedy woda z takiego źródła wydostaje się na powierzchnię. Pasiasta struktura kolorystyczna trawertynu, tak ceniona ze względu na niezaprzeczalne walory estetyczne, powstaje w skutek procesu sedymentacji.

Długa historia trawertynu

O szlachetności trawertynu świadczy jego obecność w długiej historii budownictwa, sięgającej czasów starożytnych. Korzystano z tego kamienia nie tylko w charakterze samego materiału konstrukcyjnego, ale także w celach dekoracyjnych, ponieważ wykańczano w tym materiale detale architektoniczne. Już za czasów starożytnego Egiptu trawertyn stanowił budulec, dzięki któremu wznoszono potężne mury. Jednym z największych budynków, które zupełnie i w całości wykonane są z trawertynu jest Koloseum!

Trawertyn współcześnie

Współcześnie kamień ten wykorzystywany jest przede wszystkim do celów dekoracyjnych, natomiast jako materiału konstrukcyjnego wykorzystuje się materiały inne niż trawertyn. Płytki wykonane z tego kamienia przede wszystkim zdobią ściany, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne, a także jako posadzkę również wykorzystywany jest trawertyn. Cena płytki trawertynowej w salonie Marbella wynosi 350 zł za metr kwadratowy płytki.

Zobacz trawertyn płytki: https://salonmarbella.pl/trawertyn-romano-classico-xl-matowe/