Podłoga winylowa jest rodzajem podłogi, która polega na odwzorowaniu na swojej powierzchni innych typów podłóg. Często spotykane są panele winylowe o wzorze przypominającym panele drewniane, deski, marmur czy płytki ceramiczne. Są stworzone z dwóch warstw — wierzchnia jest warstwą estetyczną, nadającą odpowiedni wygląd panelom, zaś pod spodem umieszczona jest warstwa stworzona z podkładu korkowego, który warunkuje odpowiednią odporność mechaniczną.

W przypadku podłogi winylowej do restauracji najlepiej jest wybrać panele, posiadają wysoką klasę ścieralności i są przeznaczone do miejsc, które narażone są na spore obciążenia pod względem czynników mechanicznych. Często są dostępne w nowoczesnych projektach, które są optyką zbliżone do tradycyjnych pokryć betonowych, marmurowych czy granitowych.

Podłogi winylowe do restauracji — czym się cechują? 

Podłogi winylowe do restauracji są odporne mechanicznie i posiadają wysoką klasę ścieralności. Ciężko jest uszkodzić podłogę, która posiada odpowiednią warstwę winylu na swojej powierzchni, dzięki czemu może posłużyć przez wiele lat intensywnego użytkowania. Są również łatwe do utrzymania w czystości i nie są im straszne wylewane na podłogę napoje czy chlapiąca woda. Ich instalacja jest prosta i szybka.

Główne typy instalacji winylowych

Do wyboru są możliwe cztery główne typy instalacji winylowych: 

  • Panele winylowe w wersji "click" — są montowane w systemie zatrzaskowym, przeznaczone dla osób, które chcą same przeprowadzić renowację, jednak nie posiadają doświadczenia. Nie wymaga użycia kleju czy specjalnych narzędzi, a jedyne, co jest ważne, to zapewnienie suchej i równej powierzchni, na której będą układane panele. Maty pod panele pozwolą na wyrównanie powierzchni i jej wyciszenie. 
  • Samoprzylepne panele winylowe — ich instalacja polega na usunięciu folii zabezpieczającej warstwę spodnią, która posiada na sobie warstwę kleju. Następnie należy przykleić panel do przygotowanej wcześniej powierzchni i gotowe! 
  • Panele winylowe w wersji "loose-lay" — jest to jeden z najłatwiejszych typów instalacji. Są one cięższe od zwykłych paneli, ale można je układać szybko i bez użycia specjalistycznych narzędzi. Przy wymianie jednego panelu nie trzeba wymieniać całej podłogi — wystarczy wyjąć jeden panel, a na jego miejsce wstawić nowy
  • Panele winylowe w systemie klejonym — ważne jest w tym przypadku odpowiednie wyczyszczenie i wyrównanie podłoża, na którym należy równomiernie rozprowadzić klej i starannie ułożyć panele. Cechują się wytrzymałością i stabilnością, dlatego doskonale sprawdzą się przy powierzchniach komercyjnych. 

Więcej przeczytasz na: https://podlogiwojciak.pl/podlogi-winylowe-do-restauracji/