Fotelik samochodowy to jedna a najważniejszych rzeczy, jakie kupujemy dla swojego dziecka. Warto zadbać o to, aby maluch przewożony był w aucie bezpiecznie. Gdy dziecko powoli wyrasta z łupiny i zaczynamy rozglądać się za następnym fotelikiem samochodowym, mierzymy się z kolejnymi dylematami. Czy to już na pewno czas na zmianę? Lepiej przodem czy tyłem? Jaki konkretnie fotelik wybrać?

Fotelik dla malucha - tyłem najbezpieczniej

Pierwsza i najważniejsza rzecz przy wyborze fotelika, którą warto podkreślić to to, że przewożenie dziecka tyłem do kierunku jazdy jest najbezpieczniejsze. Eksperci i większość producentów dobrej jakości fotelików zaleca, aby dziecko było przewożone w samochodzie tyłem do minimum 3 roku życia, a jeśli jest możliwość, to jak najdłużej.

Dlatego wybierając fotelik następny po łupinie, warto zdecydować się na fotelik montowany właśnie w ten sposób, aby jak najlepiej chronić dziecko.

fotelik do jazdy tyłem

Jaki wybrać przedział wagowy?

Fotelik samochodowy do jazdy tyłem powinniśmy wybierać spomiędzy takich w przedziale wagowym do18kg albo 25kg. To, na jaki fotelik się zdecydujemy, zależy dużo od gabarytów samego dziecka. Jeśli obawiamy się, że maluch może szybko osiągnąć wagę 18 kg, to aby nie kupować dodatkowego fotelika, warto zdecydować się na taki, który pozwoli na przewożenie dziecka do 25 kg, czyli do około 5 roku życia.

Istotną kwestią jest również moment, w którym przesadzamy malucha do nowego fotelika. Przede wszystkim dziecko powinno osiągnąć wagę 9 kg (chyba że zdecydujemy się na fotelik ze specjalną wkładką noworodkową, choć nadal łupina jest najbardziej polecanym typem fotelika dla niemowlaka) i samodzielnie siadać.

Komfort użytkowania.

Oczywiście wygoda użytkowania fotelika jest również bardzo ważna dla rodziców. Na przykład to, z jaką łatwością można dziecko umieścić w foteliku, czy pasy lekko się zaciągają, czy jest możliwość prania tapicerki, co przy małych dzieciach jest istotną kwestią. Ważny jest także montaż fotelika. Mamy do wyboru mocowanie na basie ISOFIX lub za pomocą pasa samochodowego.

Jeśli nasze auto jest wyposażone w zaczepy ISOFIX, to warto zastanowić się właśnie nad takim systemem montażu, zwłaszcza gdy będziemy często fotelik użytkować również w innym samochodzie. Możliwości jest mnóstwo. Warto rozeznać się wśród różnych modeli fotelików samochodowych dla maluchów i wybrać taki, z którego zarówno rodzic, jak i dziecko będzie zadowolone.