Fotowoltaika to dziedzina nauki, zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego na prąd elektryczny z użyciem zjawiska fotowoltaicznego. Wysokie koszty nie zniechęcają do nabywania paneli fotowoltaicznych. Wręcz przeciwnie są one coraz to częściej stosowane, zwłaszcza ze względów ekologicznych, a co idzie w parze z ekonomiką.

Jest to również bardzo praktyczna metoda, ponieważ promienie Słońca są dostępne wszędzie. Najważniejszym surowcem potrzebnym przy powstaniu tego ogniwa jest krystaliczny wafel krzemowy. Z pojedynczego ogniwa można pozyskać moc od 1 do 6,97 W. Są one stosowane w technikach, które potrzebują wysokiej wytrzymałości materiałów. Ich wiele zalet podkreślają ich atrakcyjność.

Przetwarzanie energii słonecznej

Do swojego działania nie potrzebują pracy człowieka, cieszą się długą żywotnością. Producenci mogą zagwarantować 25 lat. Z wykorzystaniem ogniw fotowoltaicznych można spotkać się jako źródła zasilania samodzielnych urządzeń. Można tu zaliczyć m.in. boje sygnalizacyjne, światła drogowe.

Takie urządzenia jak : lampy ogrodowe, różnego typu kalkulatory czy oświetlone znaki drogowe są zbudowane z paneli fotowoltaicznych i należą one do elektroniki użytkowej. Jest to technika, która znalazła swoje miejsce jako zasilanie układów stacji pomiarowych ropy naftowej i gazu ziemnego. Zarówno elektrownie słoneczne zaczęły stosować tą technikę do pozyskiwania energii.

Popularność paneli fotowoltaicznych w śród osób prywatnych

Coraz większa liczba prywatnych osób decyduje się na zamontowanie przy swoim domu paneli fotowoltaicznych. Dużym przełomem w tej dziedzinie ze względu na rozwój techniki był rok 2006. Około 1580 MW paneli fotowoltaicznych zostało zamontowanych na całym świecie.

Łączna moc tych paneli wyniosła ponad 6890 MW. Tylko na terenie Niemiec podłączoną ogromną liczbę tych paneli o mocy 32380 MW. Fotowoltaika rozwija się w zaskakującym tempie.

Ze względu na odnawialne źródło energii jakie się wykorzystuje do produkcji prądu elektrycznego, można stwierdzić, że w niedalekiej przyszłości będzie to powszechnie stosowana metoda. Jest to spowodowane ekologią jak i znacznym postępem technologii.