W technice wędkarskiej nie tak dawno pojawił się taki wynalazek jak pellet haczykowy, gdzie na zachodzie stosuje się go blisko dwadzieścia lat. Stał się on bardzo popularny i jest składnikiem wielu zanęt, jak też stosuje się go jako podstawową przynętę, głównie na komercyjnych łowiskach. Przy jego użyciu wymyślono kilka ciekawych metod połowu ryb.

Dobranie odpowiedniego pelletu

Pellet haczykowy należy odpowiednio dobrać w zależności od tego, jakie ryby pragniemy złowić, gdyż jego nieumiejętne dobranie może wielu gatunkom jedynie zaszkodzić głównie w miesiącach, kiedy jest stanowczo zimno.

W sklepach wędkarskich znajdziemy dość często używany pellet haczykowy o wysokiej zawartości tłuszczu, który w swoim składzie zawiera sporą ilość białka, oraz ogromną zawartość tłuszczów. Zwykle ma on ciemny kolor czarny lub brązowy.

Co to jest pellet

Wykorzystujemy go głównie do karmienia ryb z rodziny łososiowatych, w wędkarstwie słodkowodnym. Charakteryzuje go intensywny rybi zapach. Doskonale sprawdza się zarówno jako zanęta, jak i przynęta. Nieco innym rodzajem jest pellet służący do zanęty. Ma on niską zawartość tłuszczów oraz białek, a zatem większą węglowodanów.

Pellet haczykowy jest specjalnie sporządzony do zakładania na haczyk. Ma on różne smaki oraz właściwości. Są takie z mniejszą zawartością oleju lub większą, dostępny w różnych kolorach. Jest to coś w stylu pelletu expander, który został odpowiednio sporządzony, zabarwiony oraz doprawiony .

Zakup pelletu w sklepie wędkarskim

Zapakowany jest w niewielkie pudełeczka, posiada odpowiednią konsystencję i jest gotowy do używania podczas połowów. Ten typ przynęty jest coraz popularniejszy i chętnie produkowany przez producentów, którzy wymyślają coraz to nowsze kolory i smaki.

Udając się na wędkowanie warto mieć przy sobie kilka takich opakowań o różnych smakach, gdzie truskawkowy jest najbardziej polecany w sklepach tak samo jak ten o tradycyjnym smaku rybim, który wspaniale działa na ryby karpiowate, szczególnie na karasia, lina czy leszcza. Oprócz pelleta haczykowego polecam zabrać ze sobą te zanętowe jak również przynętowe, gdyż nigdy nie wiadomo, który się przyda.